עקירת שיני בינה

שיני הבינה שלנו מסיימות את התפתחותן בין הגילאים 15-20 אך לא תמיד התפתחותן תקינה לחלוטין. לדוגמא: ישנם מקרים כאשר אין מספיק מקום לבקיעת שן הבינה והיא הופכת להיות שן בינה כלואה. מצב זה אינו רק בלתי נעים וכואב אלא עלול להוביל למספר בעיות רציניות כגון: צפיפות יתר בשיניים הקדמיות כתוצאה מו הלחץ המופעל על ידי שן הבינה הכלואה, מחלות חניכיים ואף זיהום בחניכיים, נזק לשן השכנה ואפילו נזק לעצם על ידי יצירת ציסטה. בעיות אלה נוטות להופיע באחוז גבוה יותר אצל אנשים שעברו את גיל 25 והטיפול המומלץ במרבית המקרים הוא כמובן עקירת שן הבינה.

לחץ להמשך קריאה…

השתלות דנטליות

במקרים רבים שתלים דנטליים הם הפתרון הטוב ביותר לשיניים חסרות. בדרך כלל השתלים הדנטליים מוצעים למטופל במקרים של חסר שיניים מולד או נרכש, כאשר השן נפגעת ונעקרת או כאשר השורש מוסר. שתלים דנטליים משמשים גם במקרים בהם דרושה תמיכה ויציבות לתותבת חלקית או שלמה אצל המטופל, כאשר יש צורך לעגן מכשור אורתודנטי כלשהו או לאחר פרוצדורות שונות כגון השתלות עצם והרמת סינוס לצורך שיקום דנטלי. השתל משמש לשחזור של שן או שיניים חסרות בלסת ומהווה פתרון אסתטי ופונקציונאלי עבור המטופל. השתל מוברג אל תוך עצם הלסת ומהווה בסיס יציב לשן תותבת בודדה או מספר שיניים תותבות. למעשה, השתל מהווה גם תחליף יעיל לגשר שעלול לגרום לנזק ולהרס של השיניים הסמוכות אליו.

 לחץ להמשך קריאה…

 

ביופסיות מחלל הפה

הופעת גידולים סרטניים בחלל הפה דורשת אבחון מהיר וטיפול הולם מידי. הגידולים עלולים להופיע בכל אזור הפה: על הלשון, על החניכיים, על רירית הלחיים ועל השפתיים. התסמינים המצביעים על אפשרות של גידולים בחלל הפה הם שינויים בחוש הטעם, פצעים בחלל הפה, דימומים, קושי בלעיסה, כאבים בפה, כאבים באוזניים ובצוואר, יובש בפה או הופעת שינויים חריגים אחרים בחלל הפה. לעתים הופעת הגידולים אינה מלווה בתסמינים הוזכרו לעיל ואינה מורגשת כלל. גידולים בחלל הפה עשויים להיות גידולים שפירים או גידולים ממאירים. גידולים שפירים הם גידולים מקומיים ואילו גידולים ממאירים הינם גידולים בעלי יכולת לחדור לרקמות הסמוכות ולשלוח גרורות לאזורים אחרים בגוף, דרך מחזור הלימפה או זרם הדם. השיוך לאחת משתי הקבוצות והאבחון של סוג הגידול הספציפי מבוצע באמצעות הליך שנקרא ביופסיה. ביופסיה היא למעשה כריתה של חלק קטן מן הנגע ושליחתו לבדיקה היסטופתולוגית על מנת לעמוד על סוג הגידול. לאחר גילוי סוג הגידול, ניתן לטפל בו בצורה המתאימה ביותר.

לחץ להמשך קריאה…

השתלת עצם

השתלת עצם בלסת מאפשרת להוסיף עצם במקום בו היא חסרה, בהליך כירורגי דנטלי. כאשר יש צורך בשתלים דנטליים באזור הלסת אך הלסת במיקום המיועד לשתלים היא דלילה מדי או דקה מדי, קיים חשש שהיא לא תוכל לשמש בסיס יציב לשתלים ולכן ישנו צורך בהשתלת עצם בלסת המטופל. לפי כך, השתלת עצם הינה שלב מקדים הכרחי לפני ביצוע השתלים הדנטליים ובמקרים רבים זהו הליך שנעשה בו זמנית עם ההשתלה הדנטלית.. העצם המושתלת עוזרת בתהליך שיקום הלסת. העצם המושתלת בלסת יכולה להיות עצם בצורת "גוש" או בצורת גרגירים נפרדים. במידה ומדובר בעצם בצורת גרגרים, לאחר השתלתה במקום המיועד יש לכסותה בממברנה מגינה. השתלת העצם מתבצעת בניתוח בהרדמה מקומית וזמן ההחלמה המשוער מפרוצדורה זו הינו מספר ימים.

לחץ להמשך קריאה…

 

ניתוח הרמת סינוס

ניתוח להרמת סינוס הוא ניתוח מקדים שנדרש לעתים על מנת לבצע שתלים דנטליים. הסינוס המקסילרי הוא למעשה חלל אוויר שנמצא בלסת העליונה, מעל לשורשים של השיניים האחוריות. זהו מקום הדליל בעצם מבחינת המבנה האנטומי ובנוסף גם אובדן השיניים בלסת העליונה גורם לספיגה של העצם ולהגדלת הסינוס. כמו כן, אובדן של עצם באזור זה יכול גם להיגרם ממחלות חניכיים שונות. במקרים בהם נדרש לבצע שתל באזור האחורי של הלסת העליונה, לא תמיד יש מספיק נפח עצם ובמקרים אלו יש צורך לבצע הליך של מילוי עצם – ניתוח להרמת הסינוס.  בניתוח, הכירורג מוסיף תחליף עצם ברצפת הסינוס המקסילרי על מנת ליצור גובה עצם שיאפשר ביצוע התקנת שתלים דנטליים. אם המטופל סובל מדלקת כרונית בסינוסים, עליו לקבל טיפול בטרם ביצוע הניתוח להרמת סינוס.

לחץ להמשך קריאה…

חשיפת שיניים כלואות

שיניים כלואות הן שיניים אשר אינן בוקעות בזמן הנכון בגלל סיבות שונות כגון צפיפות השיניים, מיקום לא נכון או כיוון לא נכון של השיניים. הסיבה המדוייקת לאי בקיעת השיניים אינה ידועה בוודאות אך מה שבטוח הוא ששיניים כלואות עלולות לגרום לבעיות חמורות אם לא מטפלים בהן כראוי. הנזקים הנפוצים ביותר של שיניים כלואות הן הופעת דלקות באזור השיניים, היווצרות ציסטות וכמובן גם פגיעה בשיניים הסמוכות להן. לרוב, שיניים כלואות הן שיני הבינה או ניבים ובדרך כלל השיניים הכלואות מופיעות דווקא בלסת העליונה. הטיפול בשיניים כלואות כרוך בהחזרת השיניים למקום הנכון ולכיוון הנכון דבר שיאפשר להם לבקוע בצורה תקינה. החזרת השיניים למקומם הנכון נעשית על ידי הליך הקרוי משיכה אורתודונטית ולעיתים קיים צורך בחשיפת שיניים כלואות על מנת לבצע הליך זה. טיפול חשיפת השיניים הכלואות מתבצע לרוב בהרדמה מקומית ובנוכחות אורטודנט.

לחץ להמשך קריאה…