מהם גידולים בחלל הפה?

הופעת גידולים סרטניים בחלל הפה דורשת אבחון מהיר וטיפול הולם מידי. הגידולים עלולים להופיע בכל אזור הפה: על הלשון, על החניכיים, על רירית הלחיים ועל השפתיים. התסמינים המצביעים על אפשרות של גידולים בחלל הפה הם שינויים בחוש הטעם, פצעים בחלל הפה, דימומים, קושי בלעיסה, כאבים בפה, כאבים באוזניים ובצוואר, יובש בפה או הופעת שינויים חריגים אחרים בחלל הפה. לעתים הופעת הגידולים אינה מלווה בתסמינים הוזכרו לעיל ואינה מורגשת כלל.

גידולים בחלל הפה עשויים להיות גידולים שפירים או גידולים ממאירים. גידולים שפירים הם גידולים מקומיים ואילו גידולים ממאירים הינם גידולים בעלי יכולת לחדור לרקמות הסמוכות ולשלוח גרורות לאזורים אחרים בגוף, דרך מחזור הלימפה או זרם הדם.

השיוך לאחת משתי הקבוצות והאבחון של סוג הגידול הספציפי מבוצע באמצעות הליך שנקרא ביופסיה. ביופסיה היא למעשה כריתה של חלק קטן מן הנגע ושליחתו לבדיקה היסטופתולוגית על מנת לעמוד על סוג הגידול. לאחר גילוי סוג הגידול, ניתן לטפל בו בצורה המתאימה ביותר. גידולים שפירים מטופלים לרוב בכריתה מקומית, בעוד שגידולים ממאירים מאופיינים בדרגות שונות של חומרה, והטיפול הספציפי נקבע בהתאם על ידי רופא.